Lentopallon Suomen Cupiin 2011 osallistui 29 miesten ja 12 naisten joukkuetta. Miesten karsintakierrokset sekä 1. ja 2. kierros pelataan tappiosta ulos -menetelmällä, samoin naisten 1. kierros. Puolivälierät ja välierät pelattiin kaksoisotteluin. Miesten Cup -mestaruuden voitti 8. tammikuuta 2012 Vantaalla pelatussa loppuottelussa Tampereen Isku-Volley. Samana päivänä ja samassa paikassa käydyssä naisten finaalissa LP Viesti Salosta kukisti Oriveden Ponnistuksen viisieräisen taistelun päätteeksi.
Karsinta
19. syyskuuta
Kiikoisten Kirma
Akaa-Volley
0–3
0-25 , 0-25 , 0-25 (luovutus)
21. syyskuuta
Kosken Kaiku
Liedon Parma
3–2
19-25 , 18-25 , 25-22 , 26-24 , 15-12
21. syyskuuta
Nakkilan Paterit
Auran Vannas
0–3
15-25 , 20-25 , 9-25
22. syyskuuta
PUS-Volley
Vantaan Lentopallo 1
2–3
28-26 , 21-25 , 24-26 , 25-20 , 14-16
25. syyskuuta
HuKi , Jyväskylä
KyKy-Betset
0–3
19-25 , 21-25 , 19-25
25. syyskuuta
Team Trust Perintä
Mutalan Riento
1–3
19-25 , 24-26 , 25-23 , 23-25
25. syyskuuta
Vaasan Kiisto 1
Alavieskan Viri
3–1
25-8 , 22-25 , 25-14 , 25-17
1. kierros
21. syyskuuta
Napapiirin Palloketut
Sun Volley
1–3
11-25 , 22-25 , 25-22 , 16-25
28. syyskuuta
Kosken Kaiku
Hurrikaani-Loimaa
0–3
11-25 , 15-25 , 16-25
28. syyskuuta
Akaa-Volley
Raision Loimu
2–3
17-25 , 25-14 , 25-22 , 16-25 , 9-15
5. lokakuuta
Mutalan Riento
Saimaa Volley
1–3
16-25 , 27-25 , 18-25 , 11-25
6. lokakuuta
Auran Vannas
Vammalan Lentopallo
1–3
18-25 , 18-25 , 25-20 , 17-25
7. lokakuuta
Vantaan Lentopallo 1
Korson Veto 1
0–3
17-25 , 26-28 , 14-25
10. lokakuuta
Vaasan Kiisto 1
Kokkolan Tiikerit
0–3
17-25 , 19-25 , 17-25
10. lokakuuta
KyKy-Betset
Muuramen Lentopallo
0–3
17-25 , 23-25 , 18-25
Puolivälierät 1. osaottelu
2. marraskuuta
Saimaa Volley
Team Lakkapää
0–3
18-25 , 24-26 , 29-31
2. marraskuuta
Lentopalloseura ETTA
Raision Loimu
0–3
22-25 , 24-26 , 21-25
3. marraskuuta
Tampereen Isku-Volley
Vammalan Lentopallo
3–0
25-19 , 25-19 , 25-15
3. marraskuuta
Hurrikaani-Loimaa
Pielaveden Sampo
2–3
23-25 , 24-26 , 25-23 , 25-20 , 17-19
Puolivälierät 2. osaottelu
8. marraskuuta
Raision Loimu
Lentopalloseura ETTA
1–3
23-25 , 25-15 , 19-25 , 25-27
8. marraskuuta
Pielaveden Sampo
Hurrikaani-Loimaa
3–1
25-15 , 25-21 , 18-25 , 25-19
9. marraskuuta
Team Lakkapää
Saimaa Volley
3–0
25-22 , 25-17 , 26-24
9. marraskuuta
Vammalan Lentopallo
Tampereen Isku-Volley
3–2
25-21 , 25-18 , 20-25 , 27-29 , 15-12
Puolivälierät Jatkoerä
8. marraskuuta
Raision Loimu
Lentopalloseura ETTA
0–1
11-15
9. marraskuuta
Vammalan Lentopallo
Tampereen Isku-Volley
0–1
10-15
Välierät 1. osaottelu
24. marraskuuta
Team Lakkapää
Pielaveden Sampo
3–1
25-21 , 13-25 , 32-30 , 25-19
9. joulukuuta
Tampereen Isku-Volley
Lentopalloseura ETTA
3–2
25-27 , 25-14 , 18-25 , 25-15 , 15-13
Välierät 2. osaottelu
30. marraskuuta
Pielaveden Sampo
Team Lakkapää
1–3
26-24 , 25-27 , 22-25 , 23-25
16. joulukuuta
Lentopalloseura ETTA
Tampereen Isku-Volley
2–3
19-25 , 25-22 , 20-25 , 25-22 , 10-15
Loppuottelu pelattiin Vantaan Energia -areenalla .
Puolivälierät 1.osaottelu
23. lokakuuta
LP Viesti Salo
Pislaploki
3–0
25-14 , 25-17 , 25-21
26. lokakuuta
Kuusamon Pallo-Karhut
Pieksämäki Volley
3–1
25-17 , 22-25 , 25-13 , 25-18
2. marraskuuta
LP Kangasala
Oriveden Ponnistus
1–3
21-25 , 25-20 , 19-25 , 11-25
2. marraskuuta
Hämeenlinnan Pallokerho
Liiga Eura
3–0
25-19 , 25-17 , 25-20
Puolivälierät 2.osaottelu
2. marraskuuta
Pislaploki
LP Viesti Salo
1–3
19-25 , 27-25 , 24-26 , 10-25
9. marraskuuta
Pieksämäki Volley
Kuusamon Pallo-Karhut
2–3
24-26 , 25-21 , 24-26 , 25-19 , 13-15
9. marraskuuta
Oriveden Ponnistus
LP Kangasala
3–0
25-18 , 25-19 , 25-18
9. marraskuuta
Liiga Eura
Hämeenlinnan Pallokerho
3–2
18-25 , 25-23 , 21-25 , 25-13 , 15-13
Puolivälierät Jatkoerä
9. marraskuuta
Liiga Eura
Hämeenlinnan Pallokerho
0–1
12-15
Välierät 1.osaottelu
16. marraskuuta
LP Viesti Salo
Hämeenlinnan Pallokerho
3–1
25-22 , 20-25 , 25-23 , 25-20
16. marraskuuta
Kuusamon Pallo-Karhut
Oriveden Ponnistus
2–3
25-21 , 19-25 , 8-25 , 25-18 , 10-15
Välierät 2.osaottelu
23. marraskuuta
Oriveden Ponnistus
Kuusamon Pallo-Karhut
3–1
25-17 , 22-25 , 25-18 , 25-10
23. marraskuuta
Hämeenlinnan Pallokerho
LP Viesti Salo
1–3
25-22 , 16-25 , 19-25 , 19-25
Loppuottelu pelattiin Vantaan Energia -areenalla .